Jak probíhá dědictví s exekucí?

Dědictví většina lidí vnímá jako něco pozitivního. Jde o proces, při kterém dochází k přechodu majetku zemřelé osoby na její dědice. Někteří lidé takto zdědí nemovitosti, vůz nebo třeba nemalý finanční obnos. Bohužel však nemusíte zdědit jen finance nebo movitý a nemovitý majetek, ale i dluhy nebo dědictví s exekucí. Pokud tedy zesnulý zanechal dluhy a některé z nich jsou vymáhány exekučně, situace se značně komplikuje. Dědictví s exekucí přináší specifické právní otázky a rizika, která by měli dědicové důkladně zvážit.

Exekuce a její vliv na dědictví

V případě, že byl zesnulý dlužníkem a měl vůči němu být vykonán exekuční příkaz, exekuce automaticky nezaniká jeho smrtí. Exekutor může v některých situacích pokračovat ve vymáhání dluhů vůči dědicům, kteří majetek přijmou. Dědici se tak mohou ocitnout v situaci, kdy nejen zdědí majetek, ale také odpovědnost za dluhy zesnulého.

Zahájení dědického řízení

Dědické řízení zahajuje notář pověřený soudem. Notář nejprve provádí šetření, během kterého zjistí rozsah majetku a dluhů zesnulého. Pokud je na zesnulého vedena exekuce, exekutor je informován o úmrtí dlužníka a o zahájení dědického řízení. V této fázi exekutor zastavuje všechny exekuční úkony, dokud není rozhodnuto o dědictví.

Možnosti dědice při dědictví zatíženém exekucí

Dědicové mají několik možností, jak s dědictvím naložit. Mohou ho přijmout bez omezení, přijmout s výhradou soupisu, nebo odmítnout. Ještě před rozhodnutím je vhodné zjistit vše potřebné, například, jaká jsou vaše práva během exekuce aj. Každá z těchto možností má odlišné důsledky:

  • Přijetí dědictví bez výhrad znamená, že dědic přebírá nejen majetek, ale také veškeré dluhy zesnulého. Pokud měl zesnulý více dluhů než majetku, dědic bude muset uhradit dluhy i ze svého vlastního majetku.
  • Přijetí dědictví s výhradou soupisu poskytuje dědici ochranu. V tomto případě odpovídá za dluhy jen do výše hodnoty zděděného majetku. To znamená, že pokud dluhy převyšují majetek, dědic nemusí doplácet rozdíl ze svého majetku. Výhradu soupisu je nutné uplatnit v dědickém řízení a soud následně provede soupis aktiv a pasiv pozůstalosti.
  • Odmítnutí dědictví je nejradikálnější možností. Pokud dědic odmítne dědictví, ztrácí nárok na jakýkoli majetek zesnulého, ale zároveň se zbavuje i odpovědnosti za jeho dluhy. Toto rozhodnutí je nevratné a musí být učiněno v zákonné lhůtě jednoho měsíce od vyrozumění o dědictví.

Jak exekutor postupuje po dědickém řízení?

Pokud dědic dědictví přijme, exekutor může pokračovat ve vymáhání dluhu. To se může projevit například formou obstavení dědictví ještě před jeho vypořádáním. Exekutor může také provést srážky z peněžitého dědictví nebo zabavit zděděný majetek. V případě, že dědic přijal dědictví s výhradou soupisu a hodnota zděděného majetku nepokryje veškeré dluhy, exekuce se zastaví, jakmile je uspokojen nárok věřitelů do výše dědictví. Pokud dědic dědictví odmítne, exekuce se přesouvá na další zákonné dědice, pokud tito dědictví přijmou. Pokud dědictví nikdo nepřijme, dluhy zanikají, protože nemohou být vymáhány proti neexistujícímu dědici.

Zvláštní případy – společné jmění manželů a exekuce

Pokud zesnulý dlužník byl v manželství a měl dluhy, může se exekuce dotknout i majetku, který patřil do společného jmění manželů. Manžel přeživšího dlužníka může být povinen splatit část dluhu, pokud dluhy vznikly v době trvání manželství a byly společné. V takovém případě může exekutor vymáhat pohledávky nejen z dědictví, ale i ze společného jmění, což znamená, že exekuce může zasáhnout i majetek, který patřil oběma manželům.

Jak se chránit před dluhy v dědictví?

Nejdůležitější ochranou proti převzetí dluhů je důkladné zvážení přijetí dědictví. Před rozhodnutím je vhodné zjistit, zda zesnulý neměl exekuce nebo vysoké dluhy. To lze ověřit v Centrální evidenci exekucí nebo u notáře, který dědictví vyřizuje. Pokud existuje podezření, že dluhy převyšují majetek, je nejlepší volbou buď odmítnutí dědictví, nebo přijetí s výhradou soupisu. Dědicové by se také měli poradit s právníkem nebo notářem, kteří jim mohou pomoci s analýzou situace a doporučit nejvhodnější postup.

Předchozí článek

Jaké dluhy nelze vymazat insolvencí?

Následující článek

Není exekuce jako exekuce: Jaké jsou druhy exekucí a jak se liší?