Insolvence je často poslední možností, jak se lidé mohou zbavit neúnosného zadlužení a začít znovu s čistým finančním štítem. Mnozí si myslí, že je může proces insolvence zbavit jakýchkoliv dluhů. Není to ale pravda, existují dluhy, které nelze insolvencí vymazat a které musí dlužník i po ukončení insolvenčního řízení nadále splácet. Uvažujete o insolvenci? Pokud ano, měli byste si nejprve zjistit, jak insolvence ovlivňuje váš majetek a na jaké dluhy ji nemůžete uplatnit, právě to si představíme v tomto článku.
Dluhy z trestné činnosti
Jednou z hlavních kategorií dluhů, které nelze v rámci insolvence vymazat, jsou pohledávky vzniklé v důsledku trestné činnosti. Pokud byl dlužník pravomocně odsouzen za trestný čin, jehož součástí byla povinnost nahradit škodu poškozenému, tento dluh mu zůstává i po úspěšném ukončení insolvence. To znamená, že i když dojde k oddlužení, poškozený může dluh nadále vymáhat. Stejná pravidla platí i pro pokuty uložené v trestním řízení, ať už se jedná o finanční sankce udělené soudem nebo o náhrady škod způsobených trestným činem. Zákon tímto způsobem chrání oběti trestné činnosti a zajišťuje, že pachatelé nezískají úplné oddlužení, pokud způsobili škodu svým protiprávním jednáním.
Výživné a dluhy z neplnění vyživovací povinnosti
Další kategorií dluhů, které nelze vymazat insolvencí, jsou dluhy na výživném. Výživné na děti, bývalého manžela nebo jinou oprávněnou osobu je závazek, který má přednost před jinými pohledávkami. Pokud dlužník neplatil výživné a vznikl mu dluh, ani insolvence mu nepomůže se této povinnosti zbavit. Neuhrazené výživné zůstává v platnosti a oprávněná osoba má právo jej vymáhat i po ukončení insolvenčního řízení. Pokud tedy dlužník neplatí výživné, riskuje nejen exekuci, ale i trestní stíhání za zanedbání povinné výživy, což může vést až k odnětí svobody.
Pokuty a sankce uložené státem
Dluhy vůči státu jsou dalším typem závazků, které se insolvencí nevymažou. To zahrnuje například pokuty za dopravní přestupky, soudní poplatky, správní sankce a další finanční postihy uložené veřejnými institucemi. Důvodem je, že tyto dluhy nejsou považovány za běžné závazky, ale za trestně-právní nebo správní důsledky porušení zákona. Podobně nelze insolvencí zrušit dluhy z nezákonného obohacení nebo majetkové trestné činnosti. Pokud například někdo získal majetkový prospěch z podvodného jednání nebo jiného nelegálního chování, takový dluh zůstává v platnosti bez ohledu na insolvenci.
Daňové a celní dluhy
I když některé daňové dluhy mohou být zahrnuty do insolvence, existují výjimky. Například dluhy, které vznikly v důsledku daňového úniku, nejsou oddlužením vymazány. Pokud finanční úřad nebo celní správa prokážou, že dlužník úmyslně neplatil daně nebo se dopustil daňového podvodu, tyto závazky mu zůstanou i po skončení insolvence. Podobně nelze insolvencí vymazat dluhy, které mají povahu pojistného na sociální nebo zdravotní pojištění, pokud byly spojeny s neplněním zákonných povinností zaměstnavatele. Pokud například podnikatel neodváděl povinné pojistné za své zaměstnance, nemůže se této povinnosti zbavit prostřednictvím oddlužení.
Náhrada škody způsobené úmyslně
Pokud dlužník způsobil škodu jiným osobám vědomě a úmyslně, taková pohledávka není součástí oddlužení. To se může týkat například situací, kdy někdo způsobil někomu jinému újmu na zdraví, úmyslně poškodil cizí majetek nebo způsobil jinou škodu, za kterou byl pravomocně odsouzen. Podobně platí, že pokud byla škoda způsobena například při řízení pod vlivem alkoholu nebo drog, ani takové dluhy nelze oddlužením vymazat. Poškozená strana má i po skončení insolvence právo vymáhat náhradu škody soudní cestou.
Dluhy, které nebyly řádně přihlášeny do insolvence
Insolvenční řízení má přísná pravidla a věřitelé musí své pohledávky řádně přihlásit v určeném termínu. Pokud věřitel svou pohledávku do insolvence nepřihlásí, dlužník se této povinnosti nezbaví. Takový dluh zůstává nadále v platnosti a věřitel jej může vymáhat i po skončení insolvence. Dlužník by si proto měl během insolvenčního řízení pečlivě ověřit, zda byly všechny jeho závazky zahrnuty do procesu oddlužení. Pokud některý z věřitelů svou pohledávku nepřihlásí, nemusí to nutně znamenat, že dluh zanikne.