Insolvenci neřeší pouze fyzické osoby, ale také právnické osoby (firmy). Jde o právní proces, který pomáhá dlužníkům vyřešit situaci, kdy nejsou schopni splácet své závazky. Zákon o úpadku a způsobech jeho řešení v České republice rozlišuje insolvenci fyzických osob a právnických osob (firem). Ačkoli oba procesy mají podobné cíle, tedy uspořádání dluhů a zajištění co nejlepšího uspokojení věřitelů, liší se v mnoha klíčových aspektech.
Co je insolvence a kdo ji může vyhlásit?
Insolvence nastává ve chvíli, kdy dlužník není schopen splácet své dluhy řádně a včas. Tuto situaci lze řešit různými způsoby v závislosti na tom, zda jde o fyzickou osobu (soukromou osobu nebo podnikatele) nebo o právnickou osobu (firmu). Fyzická osoba může o insolvenci požádat sama, pokud není schopna splácet své dluhy a splňuje zákonné podmínky pro oddlužení. Firma se dostává do insolvence v případě, že přestane být schopna hradit své závazky vůči věřitelům a její majetek nestačí na jejich pokrytí.
Rozdíly mezi insolvencí fyzické osoby a firmy
Zásadní rozdíl spočívá v účelu a způsobu řešení úpadku. U fyzické osoby je hlavním cílem oddlužení, tedy umožnění dlužníkovi splatit alespoň část dluhů a začít znovu s čistým štítem. U firem se proces často řeší buď reorganizací (pokud má firma šanci na záchranu), nebo likvidací (pokud není možné pokračovat v podnikání). Další rozdíl spočívá v odpovědnosti za dluhy. Zatímco fyzická osoba ručí za své dluhy osobním majetkem, firma jako právnická osoba odpovídá pouze svým firemním majetkem. Výjimkou jsou případy, kdy ručení přebírá jednatel společnosti nebo společník, například v případě ručení za úvěr.
Postup insolvenčního řízení u fyzické osoby
Pokud se fyzická osoba dostane do situace, kdy není schopna splácet své dluhy, může podat návrh na insolvenci. K tomu musí splňovat několik podmínek:
- Mít alespoň dva věřitele.
- Mít dluhy po splatnosti déle než 30 dnů.
- Být schopen splatit minimálně 30 % svých dluhů v následujících pěti letech (nebo 60 % v případě tříletého oddlužení).
Insolvenční návrh se podává k soudu a musí obsahovat seznam závazků, věřitelů a přehled příjmů dlužníka. Po podání návrhu může soud rozhodnout o schválení oddlužení, které se obvykle realizuje formou splátkového kalendáře nebo zpeněžení majetku dlužníka. Pokud dlužník splní podmínky oddlužení, zbytek jeho dluhů je po skončení insolvence prominut. To znamená, že fyzická osoba se může po určité době vrátit do běžného finančního života bez dluhů. Zde se můžete dozvědět, jak insolvence ovlivňuje váš majetek.
Postup insolvenčního řízení u firem
U firem je proces insolvence složitější a má několik možných scénářů. Insolvenční návrh může podat samotná firma nebo její věřitelé. Soud následně posoudí, zda firma skutečně není schopna plnit své závazky, a rozhodne o dalším postupu. Existují dva hlavní způsoby řešení insolvence firmy:
- Reorganizace – Tento postup umožňuje firmě pokračovat v činnosti a zároveň splácet své závazky podle předem schváleného reorganizačního plánu. Firma si tak může zachovat provoz, zaměstnance i klienty a postupně splatit své dluhy věřitelům. Reorganizace je možná pouze u větších společností, které mají reálnou šanci na záchranu.
- Konkurz – Pokud firma nemá možnost dalšího fungování, dochází k jejímu zrušení a likvidaci majetku. Správce konkurzní podstaty rozprodá firemní majetek a získané prostředky rozdělí mezi věřitele. Po ukončení konkurzu firma zaniká a její dluhy, pokud nebyly uspokojeny, zůstávají neuhrazené.
Dopady insolvence na fyzické osoby a firmy
Insolvence má vážné důsledky jak pro fyzické osoby, tak pro firmy. V případě fyzické osoby může mít proces negativní vliv na její finanční pověst a možnost získat v budoucnu půjčky nebo hypotéku. Po dobu insolvenčního řízení je dlužník pod dohledem insolvenčního správce a jeho příjmy jsou omezené splátkami věřitelům. U firem může insolvence znamenat ztrátu důvěry obchodních partnerů, bank i zákazníků. Pokud se podaří firmu zachránit reorganizací, může se postupně zotavit a pokračovat v činnosti. V případě konkurzu však firma definitivně končí a zaměstnanci přicházejí o práci.
Jak předejít insolvenci?
Prevence je vždy lepší než řešení důsledků insolvence. Fyzické osoby by měly zodpovědně hospodařit se svými financemi, vyhýbat se nadměrnému zadlužení a včas komunikovat s věřiteli, pokud se dostanou do problémů se splácením.
Firmy by měly pečlivě řídit své cash flow, vyhýbat se nadměrným úvěrům a pravidelně monitorovat své finanční zdraví. Včasné zavedení krizového řízení a hledání alternativních řešení může zabránit nutnosti podání insolvenčního návrhu.